Máte volné prostředky a chcete, aby se vám postaraly o budoucnost? Mít je doma v matraci už dávno nemá smysl, proto je dobré se o ně postarat tak, aby se pokud možno samy dále množily. Jak na to? Možností je například využití služeb nějakého bankovního domu – spořit či třeba investovat. Jaký je ale rozdíl mezi investováním a spořením?
Hlavní rozdíl mezi investováním a spořením
Riziko. Ano, to je největší rozdíl mezi oběma typy zhodnocení peněz. Spoření má mnohem nižší (skoro nulové) riziko ztráty.
Čtěte: K čemu slouží IBAN v platebních transakcích
Spoření
Spoření je jednoduše řečeno různě pravidelné odkládání částky úspor nebo příjmů na bankovní účet (spořící bankovní účet nebo stavební spořeni). Takto uložené peníze jsou zhodnocovány úrokem bank, u kterých jsou peněžní prostředky uloženy. Výhodou je, že si takové peníze můžete relativně snadno použít ve chvíli, kdy je potřebujete. Nízké riziko ztráty investic je navíc i pojištěné.
Stavební spoření je pak jedním z oblíbených typů spoření, které je ovšem časově limitováno (pro dosažení maximálních výhod). Naspoření určité částky, kterou bylo třeba využít na financování bydlení (výstavba, rekonstrukce, úpravy), nyní ji lze využít v podstatě na cokoli. Při spoření lze získat pravidelný úrok a navíc při splnění některých podmínek i státní podporu.
Investování
Investování obnáší riziko výrazně vyšší, ale je s ním spojena šance mnohem vyšších výnosů, které ze spoření nikdy nedostanete. Investice je kupování hodnot, které v budoucnu přinesou pravidelný nebo jednorázový důchod. Finanční investice jsou v podobě akcii, dluhopisů, směnek či investování na finančním trhu přes nějakou specializovanou instituci. Investovat se však dá i jinak, například do zlata, nemovitostí a podobně.
TÉMA: Zlato jako investice. Jak a proč do něj investovat?
Výnos z investic ovlivňují různé faktory, například:
- délka investice,
- vývoj na finančním trhu,
- úroky,
- inflace,
- výše vyplácených dividend u akcií atd.
Čtěte: SIPO, INKASO, trvalý příkaz – jak se od sebe liší?
foto / archiv LNR