Stává se vám také, že jste jeden den jako baterie – plní energie, a jiný den se vyloženě nutíte vůbec k nějakým výkonům? Asi ano. A nemusí se to stávat jenom vám nebo nějak výjimečně. Pokud jste zaměstnanec a pociťujete často malou motivaci k práci, nemusí být chyba jen u vás. Pokud jste zaměstnavatel a zdá se vám, že by váš tým mohl fungovat lépe, pak je třeba se zamyslet.
Co je to vlastně motivace?
Přemýšleli jste nad tím někdy? Je pro vás motivace „jenom“ dobré finanční ohodnocení, nebo si pod tím představujete víc?
Motivace se totiž zdaleka nemusí týkat jenom peněz. Je to spíš impuls, schopnost nabudit mysl člověka nějakým způsobem, že v sobě najde chuť, elán a nadšení něco vykonávat. S motivací jde všechno mnohem lépe, úkoly se plní, problémy se řeší.
Bez motivace dochází k neustálému odkládání problémů, nehledání řešení. Člověk má nechuť něco dělat, má pocit protivnosti, nekonečně se vlekoucího času. Demotivovaný člověk mnohem raději nachází důvody proč něco nedělat („je to složité“, „dnes nemám svůj den“, „v pátek už to nemá cenu“, „už je na to pozdě“ atd.), než hledat způsoby, jak se do toho pustit.
Co tedy výkony ovlivňuje? Stimul dvojího druhu
Jak již bylo naznačeno, motivovat se můžeme individuálně nebo to budeme očekávat od vedoucích pozic. Pak se dá mluvit o motivaci vnitřní a vnější.
Vnitřní motivace
Tato motivace se nejvíce odvíjí od vlastní osobnosti člověka. Je to stimul, který vzniká v nás a dává nám impuls k nějakému jednání. Mohou to být ambice, vnitřní potřeby, cíl dosáhnout svého snu, zajištění rodiny, osobní vize apod. Vnitřní motivace je v podstatě neomezená.
Motivovat se k něčemu sami často souvisí s nějakým cílem. Tedy chci například začít podnikat, motivuji se k tomu, abych:
- se vzdělával,
- víc pracoval,
- obětoval více času,
- dokázal překonávat překážky atd.
Pokud máte cíl a důvod proč něco dělat, pak může být vaše motivace nekonečně silná. Stane se vlastně takovým vaším pohonem. Vnitřní motivace je výhra. A platí to o čemkoli, co děláte.
Vnější motivace
Jak z označení vyplývá, jedná o impulsy, které na nás působí z okolí. Namotivovat vás může známý, kterému se daří v podnikání, někdo, kdo hodně cestuje, někdo, kdo vás inspiruje nebo třeba úmyslně ovlivňuje na různých seminářích, přednáškách nebo trénincích. Namotivovat vás klidně může i hlavní hrdina románu. Vlivy mohou být různé.
Vnější stimul vám může rozšiřovat obzory, rozvíjet váš potenciál, vlévat novou energii a nadšení.
Další motivační prvky
Motivací může být odměna, samozřejmě. Často i bývá. Ale pokud pracujete za stálou mzdu, která se po celý rok nemění, bude motivace i v něčem jiném. Zaměstnavatelé často volí různé motivační prvky: odměny, výlety, zapůjčení firemního majetku (auto, mobil atd.), práce z domu, kvalifikační kurzy atd. I to je motivace.
Umět se pro něco nadchnout a vydržet u toho, dotahovat věci do konce, pracovat na sobě, na projektu, na věcech, které podle ostatních už ani nemají cenu, nemusí být snadné. Odměnou je pak většinou výsledek. Když jednou zažijete úspěch, když se vám něco fakt podaří, bude to stát za to.
TIP NA ČLÁNEK: Uspořádejte si efektivně čas i práci – time management
Jak udržet chuť do práce? Každému pomáhá něco jiného. Zkuste třeba:
- stanovit si reálné cíle a držet se jich,
- důsledně plnit úkoly,
- dělat si seznam a splněné věci „odfajfknout“,
- inspirovat se od ostatních,
- při nedostatku času a neschopnosti vypracovat plán úkolů využívejte chytré aplikace, pomáhají,
- pište si věci do kalendáře nebo diáře,
- odměňujte se,
- vyhledávejte výzvy,
- zkoušejte i věci, na které si ostatní netroufnou,
- nebojte se odkládat složité věci na později (když je to možné), někdy „uzrátí věci“ pomáhá.