Půjčujete známým a v rámci rodiny peníze? A vrací vám je?

Půjčujete známým a v rámci rodiny peníze? A vrací vám je?

Za úplně nejpřirozenější věc se může jevit, že když je někdo v nouzi, tak mu pomůžete. A to třeba i v nouzi finanční. Když se nad tím zamyslíte, tak na tom přece nic není. Takže půjčíte peníze. A půjčovat v rámci rodiny a přátelům? To je přece úplně jasné! A sepisujete o tom nějaký dokument, ideálně smlouvu? Ne? A vážně jste ještě nenarazili?

Půjčujete peníze? A říct si při půjčce o sepsání smlouvy?

Není úplně prázdnou frází tvrzení, že když si chceš zničit kamarádský vztah nebo rodinné vazby, tak začni podnikat s přáteli nebo rodinou. MÁLOKDE to ideálně funguje. Obdobně je to u půjčky. Tam je to o to ošidnější, že vám v mnoha případech přijde až hloupé (nebo trapné) vyžadovat o zápůjčce sepsání smlouvy. No, a to je právě ten problém. Ve chvíli, kdy druhá strana peníze nevrací, nemáte jednoduše v ruce vůbec nic, čím byste své nároky doložili.

Získat peníze zpět nebude jen tak

A že se to stává. Nemusí jít jen o případ, že známý stále peníze nemá, ale prostě, že jste si mezitím mohli něco říct a přátelství není už takové, jaké bylo, nebo se na to prostě jednoduše vykašlal. Pokud nemáte svědky k zápůjčce a pokud nemá druhá strana dostatečný charakter, tak se ke svým penězům budete dostávat těžko.

Proto VŽDYCKY, když půjčujete peníze,  sepisujte o zápůjčce smlouvu, a to i (nebo hlavně i) vůči příbuzným a známým.

Půjčka nebo zápůjčka

Zápůjčku jako termín zavedl nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) v § 2390 a dále. Ale ustálenější (v podvědomí) je termín půjčka. Každopádně, ať už jde o zápůjčku, výpůjčku nebo třeba výprosu či jiný smluvní typ, půjde vždy o přenechání věci k užití někomu jinému.

Smlouva o zápůjčce

  • Nevyžaduje písemnou formu, ale rozhodně je písemná forma lepší – ústní podoba vyžaduje spolehlivost obou stran

CO má smlouva obsahovat?

  • Především písemnou specifikaci věci (předmětu – v tomto případě jde o finance, tedy částka),
  • dobu splatnosti,
  • způsob placení,
  • možnou výši úroků,
  • sankce v případě neplnění závazku,
  • pak samozřejmě datum a podpisy obou stran – rozhodně lze doporučit úřední ověření, to už pak máte v případě sporu skoro vyhráno.

Pokud ve smlouvě není uvedeno, kdy má dojít k vrácení peněz, pak je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Pokud výpověď není sjednána platí, že je výpovědní doba šest týdnů.

Když jde o peněžitou zápůjčku, a pak se vrací v měně, ve které byla poskytnuta. Pokud se vrací v jiné měně, pak musí její hodnota odpovídat půjčené částce. Splácení probíhá v místě plnění.

Nepodceňujte to.

TIP NA ČLÁNEK: Aby pozůstalost neskončila na smetišti – jaké jsou časté úkryty peněz v domácnosti?


Napište nám...