Jedním z hlavních úkolů manažera je vést a podporovat tým, aby mohl dosahovat žádaných výsledků a úspěchu. K tomu potřebuje samozřejmě vrozené schopnosti a také trochu talent. A mimo to, co mu nadělila příroda, pak i schopnost rozvíjet své dovednosti k efektivnímu a inspirativnímu vedení lidí. Takže na spoustě svých vlastností může dále pracovat a zlepšovat je.
Pokud vlastní zaměstnanci necítí potřebnou sílu z vedoucích pozic, že manažeři nejsou dostatečně oddání růstu a cíli, pak se sami budou cítit málo motivovaní. A je velká pravděpodobnost, že firmu opustí. Proto je velmi důležité být opravdu dobrým manažerem. Jakých je 5 důležitých vlastností dobrého manažera?
5 důležitých vlastností dobrého manažera
Dobrý manažer umí komunikovat
Schopnost opravdu dobře a efektivně komunikovat s okolím, a především s vlastním kolektivem, je základ. A to především o tom, co se od něj očekává a co zaměstnanci sami mohou očekávat od své práce. Pokud jste manažerem, tak musíte jasně nastínit, co vy budete potřebovat od svého týmu a jak budete chtít konkrétní úkol udělat. Každý zaměstnanec musí vědět, kde je jeho místo v rámci týmu, jakým úkolům se má věnovat, jaké má termíny, jak řešit problémy, jak spolupracovat s ostatními atd.
- Mějte jasno v tom, co chcete říct, mluvte s rozmyslem, pokud využíváte nějaký komunikační kanál (třeba e-mail) raději informaci několikrát přečtěte, ať máte jistotu v tom, co chcete říct, jak to chcete říct, aby váš tým dostal opravdu potřebné informace.
- Nebojte se říct o zpětnou vazbu: „Je všem jasné, co mají dělat? Potřebujete další informace?“
- Nevnášejte do komunikace emoce. Tedy hlavně ty negativní. Vyhýbejte se komunikaci, když jste podráždění, naštvaní. Emoce mají tendenci strhávat ke slovům nebo věcem, které byste běžně udělali jinak.
Dobrý manažer umí naslouchat
Vědět, jak naslouchat týmu nebo jednotlivým zaměstnancům, to je důležitou vlastností manažera. Zajistěte ve firmě atmosféru, která bude přístupná svobodnému názoru, možnosti říct, co z pohledu zaměstnanců funguje, co už méně. Může to být i formou pravidelných porad nebo třeba výročních hodnotících pohovorů.
- Inspirujte se od ostatních. Choďte na schůzky týmu, spravovávejte připomínky a dotazy.
- Předveďte, že jste si zaměstnance opravdu vyslechli: „Podle toho, co jsem nyní slyšel od vás…..“
Dobrý manažer má sebevědomí
Nejenom, že byste měli, ale určitě i chcete působit před ostatními sebevědomě, a to nejen profesionalitou ale třeba i odborností. Základem silného a schopného vedení je vědět, kdo jste a za čím stojíte. Sebevědomí pak jde ruku v ruce s důvěrou. Vaši podřízení nebudou mít problém vám důvěřovat a spoléhat se na vás.
- Vzdělávejte se v manažerských dovednostech.
- Prohlubujte znalosti o oboru činnosti, kde jste manažerem.
- Věnujte se věcem, které mají na vaše sebevědomí vliv – rodina, sport, auta, charitativní činnost – cokoli.
Dobrý manažer pečuje o tým
Rozhodně můžete být dobrý komunikátorem, můžete být skvělým posluchačem a beze sporu můžete mít nekonečně sebevědomí. Pokud vám ale nebude záležet na vašem týmu, nikdy dobrým manažerem nebudete. Váš tým, vaši zaměstnanci a kolegové jsou jednoduše největší ceninou firmy. Lidský zdroj je nejpodstatnější potenciál, bez kterého prostě firma fungovat nebude. Pouze zaměstnanci, kteří se cítí být respektováni posilují své schopnosti a pracují efektivněji.
- Poznejte své zaměstnance – měli byte aspoň částečně vědět, co mají vaši zaměstnanci rádi, co je baví, kdo jsou a jak chtějí pokračovat ve své kariéře.
- Uznejte úspěchy zaměstnanců a nepřivlastňujte si jejich zásluhy.
- Chvalte a odměňujte.
- Buďte vždy spravedliví.
- Podporujte talenty a hledejte ve svých zaměstnancích skutečný potenciál pro věc.
Dobrý manažer je svůj
Každý si svou cestu k tomu, aby mohl řídit lidi, musí najít. Neexistuje žádný 100% návod na úspěšnost. Buďte proto autentičtí. Nikdy se nezavděčíte všem, to je jasná věc, ale právě vaše vlastní osobnost bude to, co vaši zaměstnanci ocení, co je přesvědčí a co ve vás budou respektovat.
- Ukažte týmu, kým skutečně jste. Nechte svou osobnost, aby se projevila ve vašich interakcích. Třeba pokud máte rádi humor, prohoďte občas nějaký vtip. Pokud jste nadšení pro knihy nebo pro filmy, neskrývejte to. Sdílejte se svým týmem svou osobnost, své zájmy a věci, které jsou pro vás důležité.
- Přiznejte, když uděláte chybu. Autenticita je také o otevřenosti a upřímnosti. Jako manažer je nejdůležitější být otevřený a upřímný, i když uděláte chybu. Pokud něco zkazíte, nesnažte se to skrývat. Místo toho přiznejte svou chybu, promluvte si o ní se svým týmem a dejte jim vědět, jak se plánujete v budoucnu zlepšit. Tento druh poctivosti a autenticity plodí důvěru a tato důvěra povede k efektivnějšímu týmu.
foto / archiv LNR