Máte možnost uplatnit se ve vaší vysněné práci? Pozvali vás na pracovní pohovor? To už máte skoro nakročeno k úspěchu. Ale je třeba myslet na to, že pravděpodobně nebudete jediným uchazečem. Jak to udělat, aby si zaměstnavatel vybral na uvedenou pozici právě vás? Hodně pomůže správná příprava. Takže, jak na to? Rad, jak se připravit na pracovní pohovor, není nikdy dost.
Věnovat čas přípravě znamená brát opravdu vážně zájem o konkrétní práci. Proto rozhodně nepodceňujte nic, co by mohlo vaše šance ohrozit. Ano, samozřejmě to můžete brát tak, že když vás nevezmou tady, mohou vás vzít jinde. Ale bude jiná práce stejně kvalitní? Splní vaše očekávání a přání? Zvažte pečlivě své cíle a svou kvalifikaci vůči pozici a možnému novému zaměstnavateli. Přemýšlejte, jak se připravit na pracovní pohovor.
Zjistěte si o práci co nejvíce
Vodítkem by měl být jakýkoli zveřejněný popis práce zaměstnavatele. Popis práce sám o sobě je jakýsi výčet činností, odborností a požadavků, které zaměstnavatel s pozicí spojuje. Tomu by pak měly odpovídat požadované předpoklady uchazeče, tedy kvalifikace, kvality, zkušenosti a znalosti. Hlásit se tak má smysl jen na pozice, jejichž požadavky můžete alespoň z podstatné většiny naplnit. Čím více budete jednotlivé body splňovat, tím zřejměji zaměstnavatel uvidí, že se na pozici hodíte. Navíc je tato část přípravy i vhodná k tomu, že vám poskytne případné nápady na otázky, které můžete vy zaměstnavateli nebo zaměstnavatel vám při pohovoru položit.
Proč chcete jít na pohovor
Ještě před pohovorem byste měli mít sami jasno v tom, proč onu konkrétní práci chcete a proč si myslíte, že jste na ni dost kvalifikovaní. Měli bystě také být schopni vysvětlit svůj zájem o příležitost a proč jste podle vás pro danou pozici vhodným kandidátem.
Informujte se o firmě
Jednou z hlavních zásad je nastudovat si co nejvíce informací o společnosti, kam se hlásíte. Informace vám poskytnou požadovaný kontext pro pohovor.
- I když se hlásíte třeba na kancelářskou pozici, měli byste vědět, čím se firma zabývá. Pokud jde například o výrobu různých produktů, měli byste mít aspoň obecnou představu o jaké produkty jde, jak je společnost vyrábí nebo třeba i propaguje. Podobně je to tak i když firma nabízí nějaké služby.
- Můžete si i načíst firemní politiku. Řada společností totiž využívá sociální sítě a blogy, které pojednávají o firmě a jejím prostředí. Z toho můžete vyčíst, jak se společnost staví navenek i ke svým zaměstnancům.
Nejběžnější otázky na pohovoru
Zkuste si předem připravit odpovědi na nejpravděpodobnější dotazy, kterým budete muset čelit. Podobnému tématu jsme se věnovali v článku: Časté otázky na pracovním pohovoru a jak se na ně připravit.
Natrénujte si pozitivní dojem
První dojem je zásadní. Zkuste si natrénovat sebevědomý a silný hlas, přátelskou řeč těla. S tím klidně pomohou různá videa, na YouTube jich je spousta, třeba Řeč těla u pracovního pohovoru | Randstad radí.
Na pohovoru se nebojte ptát na cokoli, co vás napadne
Určitě zkuste nějaké otázky předem vymyslet. Kladení dotazů totiž znamená, že o práci opravdu uvažujete, že vás jednotlivé detaily zajímají a mají pro vás hodnotu. Mohou se týkat třeba pracovního prostředí, zázemí, benefitů, klidně i technických věcí od softwaru až po nástroje využívané v dílně. Zajímat se můžete i o nemocenskou nebo třeba dovolenou.
Vezměte si s sebou vytištěný životopis
Pravděpodobně ho nebudete potřebovat, ale může se stát, že ho druhá strana nebude mít zrovna po ruce nebo k němu nebude mít z nějakého důvodu snadný přístup. Mít vlastní životopis s sebou znamená, že jste připraveni a organizováni. Klidně jej ale můžete využít i k tomu, že si životopis znovu pročtěte a nacvičíte si vysvětlení pro případ, že se v životopisu nachází nějaké mezery nebo zvláštnosti. To, že jste třeba určitou část roku nepracovali, je samozřejmě vaše věc, ale zaměstnavatel se na to může zeptat. Bude hledat spolehlivé lidi, proto je zbytečné si vymýšlet.
Přijďte včas
Je lepší dorazit raději nějakou dobu před pohovorem než se z něj omlouvat. Pokud si nejste jistí délkou cesty, odhadněte radši větší rezervu. Rozhodně si nezapomeňte vzít s sebou kontaktní údaje na člověka, se kterým se máte setkat. Přeci jen kdyby k nějakému zpoždění došlo, můžete mu zavolat a hned se omluvit. Nebo, a to je také podstatné, je budete potřebovat, abyste se k němu dostali. Jméno kontaktní osoby je třeba znát.
Prodejte se
Největší šanci na úspěch budete mít, když se na pohovoru budete co nejlépe prezentovat. Nebojte se ukázat, že máte odborné dovednosti a zkušenosti, které vás mohou podstatně odlišit od jiných uchazečů. Klidně si všechny své klady předem poznamenejte a promýšlejte, jak jednotlivé z nich mohou být pro nového zaměstnavatele přínosem. Ať už máte za sebou jakékoli úspěchy nebuďte zbytečně skromní a sdílejte je na pohovoru. Zaměstnavatel rád uvidí, jakou výhodou pro něj a pro pracoviště můžete být.
Pokud neznáte hned odpověď na nějakou otázku není vůbec chybou jednoduše říct: „Nechte mě chvilku přemýšlet.“ Zaměstnavatel jistě ocení, že si uděláte čas a poskytnete mu promyšlenou odpověď. Když se to hodí a je to možné, uvádějte i konkrétní příklady.
Pokud si uděláte čas na přípravu na pohovor, nakonec vám to pomůže cítit se během celé doby uvolněněji a sebevědoměji.
foto / archiv LNR