Jakýkoli druh podnikání směřuje k tomu, abyste si vydělali peníze. O tom žádná. Ale klidně si můžete vydělat nějaké peníze i když nepodnikáte, podnikáte naprosto v jiném oboru, jste zaměstnaní nebo třeba na úřadu práce. Prostě pokud děláte cokoli chcete. Třeba jenom tím, že vás něco baví a ve svém volném čase tomu věnujete čas. A tak si klidně můžete říct, proč si nepřivydělat třeba i na houbách.
Kde se berou lokální zdroje potravin?
Napadlo vás někdy, jak se vlastně čerstvé houby dostanou do restaurací? Je velkým trendem současné doby, aby jídelny a restaurace nabízeli sezónní a lokální produkty. Proto když jedete například na hory, určitě se těšíte na to, že si pochutnáte na zvěřině, vynikajících ovčích nebo kravských sýrech, dezertech z borůvek nebo nějaké houbové delikatese.
Houby jsou zdarma jenom v lesích
Když je odběratelem někdo velký, opravdová restaurace, pak je radost dodávat místní produkty. A někdy to jde, i když nejste místní nebo starousedlík. Co jste možná nevěděli je, že existují výkupny hub. Takže skvělé řešení ve chvíli, kdy jsou lesy plné těchto rostlinek, vy je umíte sbírat, a hlavně vás k tomu cosi pořád nutká. Protože co si budeme povídat – lidé obvykle sbírají houby hlavně pro svou potřebu. Až když už jich budete mít doma fůru, začnete zásobovat rodinu, blízké přátele i sousedy. A když už něco takového děláte, proč za to nemít peníze?
Proč si nepřivydělat třeba na houbách
Výkupny reagují na aktuální poptávku i nabídku na trhu. A o houby je zájem pořád.
Jen kvalitní kousky
Výkupny vám ale nevezmou cokoli. Houby by měly být:
- Jedlé,
- čerstvé (tedy zdravé), protože některé výkupny berou i sušené houby,
- nečervivé, také bez slimáků, hmyzu, plísně,
- co nejkvalitnější,
- a taky co nejatraktivnější.
Mimo to je třeba houby zbavit jehličí, listů, větviček a jiných nečistot.
Jak už jsme psali, cena je ovlivněna tím, kolik hub roste a jaká je po nich poptávka. Hřiby tak mohou být od asi 200 Kč za kilogram. Pokud jich sezóna přinese málo, cena se klidně vyškrábe i na 800 Kč za kilogram. Vzácnější druhy pak rostou v ceně nahoru mnohem víc. Smrž nebo křemenáč se v běžné sezóně pohybuje kolem 500 Kč za kilogram.