Dostali jste pozvání k pracovnímu pohovoru? Už to je velký úspěch. Ale to nejdůležitější vás ještě čeká. Totiž zaujmout na pohovoru natolik, abyste pozici, na kterou se hlásíte, opravdu dostali. A to platí stejně při osobním pracovním pohovoru jako o pohovoru online. Jak se připravit na online pohovor?
Časový přínos
Online pohovory se staly celkem běžnou součástí náborového řízení řady firem. Jedná se o celkem praktické využití času obou stran. Pozvánka je na určitý den a určitou hodinu stejně, jako kdybyste šli na pohovor osobně. Odpadá ovšem čas strávený cestou.
Online pohovor má své klady i zápory
Online pohovor šetří čas a je možné jej uskutečnit prakticky odkudkoli, ale současně se po kandidátu na pozici vyžaduje splnění určitých předpokladů. Jaké?
Především je to technické vybavení. Online pohovor totiž funguje jen při připojení k internetu, a to pokud možno přes počítač s kamerovým vybavením nebo přes chytrý telefon. Je třeba si také nainstalovat požadovaný program a umět s ním zacházet.
Jak se připravit na online pohovor?
- Program – pohovory se velmi často vedou přes Skype, Zoom, Microsoft Teams, Google Meet a podobně. V pozvánce byste měli mít odkaz, díky kterému zjistíte, přes kterou aplikaci se budete přihlašovat. Je proto potřeba se s danou aplikací seznámit předem, v dostatečném časovém předstihu. Aplikace bude potřebovat stažení a instalaci a pak pravděpodobně také vaši registraci. Určitě si předem nazkoušejte i sdílení obrazovky, může se to hodit.
- Vybavení
- Kamera na PC – vyzkoušejte si nasvícení a to, jak na obrazovce vypadáte. Vyvarujte se špatnému osvětlení i pozicím, které by vám nemusely lichotit. Přece jen jde o pohovor a ten funguje hodně podobně jako fyzická schůzka s náborářem. Prostě musíte udělat dojem a zaujmout.
- Sluchátka – nejsou nezbytná, ale někdy se může stát, že bude pohovor hůř nazvučen a pak se mohou hodit. Také se může stát, že mikrofon v počítači nebude úplně spolupracovat.
- Telefon – kdyby vypadlo spojení můžete alternativně využít mobil, nebo se napojit přes hotspot, kdyby došlo k potížím s wifi.
- Prostředí – nepodceňujte, v jakém prostředí se bude pohovor konat. Rozhodně vyhledejte klidné místo, kde vás v určenou dobu nebude nikdo rušit, kde nebude nikdo procházet v pozadí nebo jiným způsobem rozptylovat vás i druhou stranu. Za zvážení stojí využít i na pozadí za vás nějakou virtuální plochu. Uchráníte si tak i své soukromí.
- Kamera ve správné výšce – snažte se dát kameru ideálně do výše vašich očí. Během videohovoru pak očima vyhledejte objektiv, bude to více působit, že s druhou stranou udržujete oční kontakt.
- Oblečení – to volte stejně, jako byste šli na pohovor k dané pozici osobně. Tedy takové, které bude odpovídat dané firemní kultuře.
SOUVISEJÍCÍ článek: Rad, jak se připravit na pracovní pohovor, není nikdy dost
Jak na samotný online pohovor
Přípravu pak rozhodně věnujte samotnému pohovoru. Co nejvíce si o firmě i pracovní pozici načtěte dopředu. Náboráři oceňují, když o jejich společnosti máte povědomí.
- Využijte toho, že vedete pohovor na dálku a klidně se vybavte nejrůznějšími poznámkami,
- některé pozvánky mohou informovat o tom, co se bude na pohovoru od vás chtít – proto si ji důkladně pročtěte a případně se připravte,
- s tím souvisí i technická podpora – mějte kromě znalosti o programu, ve kterém bude pohovor probíhat i povědomí o sdílení obrazovky, abyste případně mohli předvést například ukázky svých prací.