Povinnost přezout pneumatiky je dána zákonem. Obecně platí, že zimní pneumatiky má auto mít v období od 1. listopadu do 31. března. Ale za určitých podmínek se i v této době dá vyjet na letních pneu. Záleží na povětrnostních podmínkách. Kdy přezout auto? Přezouvání pneumatik na zimu nebo léto.
Kdy přezout auto? Co říká zákon?
Zákon č. 361/2000 Sb., zákon o silničním provozu říká:
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg nejméně 6 mm.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.
Vyjet se dá tedy i v zimě na letních pneumatikách, pokud je slunečno, bez sněhu, ledu a námrazy a dá se čekat, že zhoršení počasí nenastane.
Kdy jsou zimní pneumatiky opravdu povinné?
- na silnici je sníh, led či námraza,
- když se dá předpokládat výskyt těchto podmínek během jízdy,
- při vjezdu na komunikaci označenou příkazem použití zimní výbavy,
- obecně i při dlouhodobých teplotách pod 7 °C.
Značka zimní výbava
Aktuální znění této dopravní značky vyjadřuje povinnost zimních pneumatik na autě celoročně. Dříve tato povinnost platila v období od 1. listopadu do 31. března, ale nyní se snaží zohledňovat i případy, kdy se na silnici vyskytuje například sníh, led nebo námraza (bez ohledu na to, zda se jedná o období mezi 1. 11. a 31.3.). Na letních pneumatikách se takovému úseku musíte vyhnout, jinak vám hrozí pokuta.
Hloubka dezénu na pneumatikách (auto do 3,5 t)
- Letní pneumatiky – minimální hloubka dezénu 1,6 mm.
- Zimní pneumatiky – minimální hloubka dezénu 4 mm
Co hrozí při jízdě na sjetých pneu
- Pravděpodobně pokuta od Policie,
- neprojdete na STK,
- problémy s proplacením škody od pojišťovny,
- zhoršení jízdních vlastností auta.
Stáří pneumatik
Datum výroby pneumatiky je uvedeno na její bočnici v podobě čtyřčíselného kódu (ttrr) po zkratce DOT. Celková životnost pneumatiky neměla přesáhnout 10 let, provozní pak 6 let.
Co jsou celoroční pneumatiky
Celoroční nebo také tzv. univerzální pneumatiky jsou kombinací vlastností ze zimních a letních pneumatik. Celoroční pneumatiky jsou pak spíše vhodné do oblastí s nižší nadmořskou výškou, s mírnější zimou, případně do města, kde obecně sníh a led zůstává kratší dobu. Výhodou je, že není třeba řešit půlroční přezouvání, nevýhodou je pak často vyšší cena. Celoroční pneumatiky s označením M+S povoluje zákon o provozu na pozemních komunikacích používat i v zimním období, musí samozřejmě splňovat minimální hloubku dezénu 4 mm.
Tlak v pneumatikách
Víte, jak zjistit správnou hodnotu tlaku v pneumatikách? Vodítkem je samotné auto, které si tyto informace vozí s sebou na karoserii – například ve vnitřní části dvířek k palivové nádrži, ve dveřích řidiče, u pojistek apod. Jinak hodnotu tlaku udává výrobce ve své databázi nebo poradí internet.
ČTĚTE: Dálniční elektronická známka na rok 2023 a plánované úpravy cen a novinky
foto / archiv LNR