Není nic horšího, než když vám uprostřed práce začne notebook hlásit, že baterie bude brzy na 0. samozřejmě pokud jste v blízkosti napájení, nemusíte nic řešit. Ale spíš se stává, že když to nejméně potřebujete, je možnost napájení nulová a výdrž baterie rychle klesá. Znáte zajímavé tipy na prodloužení výdrže baterie u notebooku?
Prodloužení výdrže baterie
Prakticky každé takové zařízen má samo o sobě řadu funkcí, které si můžete sami nastavit a ovlivnit tak spotřebu energie. Je to například
- Snížení jasu displeje – jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak šetřit energii. Většina notebooků má možnost automatické regulace jasu, ale ruční nastavení na nižší úroveň může výrazně prodloužit výdrž baterie, zejména v méně osvětlených prostředích.
- Správa aplikací a procesů – další možností je třeba to, že si zkontrolujte to, které aplikace a procesy spotřebovávají nejvíce energie. Ve Windows můžete třeba použít Správce úloh k identifikaci náročných aplikací a případně je zavřít nebo omezit jejich používání.
- Aktivace úsporného režimu – většina moderních notebooků má úsporný režim, který optimalizuje výkon a snižuje spotřebu energie. Aktivací tohoto režimu můžete získat několik desítek minut navíc.
- Vypnutí nepotřebných funkcí – můžete i deaktivovat Wi-Fi, Bluetooth a další funkce, které momentálně nepotřebujete. Tyto technologie mohou výrazně zatěžovat baterii, pokud jsou aktivní, i když je nepoužíváte.
- Kalibrace baterie – také pravidelná kalibrace baterie může pomoci udržet její kapacitu a výkon. Tento proces zahrnuje úplné nabití a vybití baterie, což může přispět k jejímu zdraví a výdrži.
- Ukončování nepotřebných aplikací – co nepoužíváte, vypněte. Zavření aplikací, které momentálně nepoužíváte, může výrazně snížit zátěž na procesor a tím i spotřebu energie. Mnoho aplikací běží na pozadí a spotřebovává energii, i když je aktivně nepoužíváte.
- Snížení podsvícení klávesnice – pokud váš notebook má podsvícenou klávesnici, zvažte její vypnutí nebo snížení intenzity podsvícení. To může také přispět k úspoře energie.
- Vypnutí sdílení polohy – když váš notebook používá funkce určování polohy, zvažte jejich vypnutí, pokud je nepotřebujete. Tato funkce může spotřebovávat energii, když je aktivní.
- Použití statického pozadí – i animované pozadí může spotřebovávat více energie než statické. Změna na statické pozadí může pomoci snížit spotřebu energie displeje.
Vliv teploty na výkon baterie
Teplota má významný vliv na výkon a životnost baterie. Zde jsou klíčové body, jak teplota ovlivňuje baterie:
Vysoké teploty
Dlouhodobé vystavení baterií teplotám nad 35 °C může vést ke snížení jejich výkonu a zkrácení životnosti. Vysoké teploty urychlují proces stárnutí baterie a mohou způsobit trvalé poškození.
Nízké teploty
Naopak, nízké teploty, zejména pod 0 °C, mohou způsobit pokles kapacity baterie. Baterie se pak vybíjejí rychleji a mohou vyžadovat častější nabíjení. Dlouhodobé vystavení mrazivým teplotám může dokonce vést k trvalému poškození
Ideální teplota
Ideální teplota pro provoz a skladování lithium-iontových baterií se pohybuje mezi 20 °C a 25 °C. Udržování baterií v tomto rozmezí může pomoci maximalizovat jejich výkon a životnost.
foto / archiv LNR