Kupní smlouva na nemovitou věc patří ke specifickým smlouvám, u nichž se vlastnictví zakoupené věci nabývá nikoli dnem podpisu smluv, ale až zápisem práva do veřejného seznamu. V tomto případě do katastru nemovitostí – právní účinky zápisu nastávají dnem přijetí návrhu na vklad katastrem nemovitostí.
Převod vlastnictví bytu, domu, pozemku a podobně je tak upraven zákonem č. 89/2019 Sb., občanský zákoník.
Čtěte: Co je to hypoteční úvěr
Kupní smlouva
Tento typ smlouvy je typicky soukromoprávní listinou, jejímž uzavřením dochází k převodu vlastnického práva k věci mezi prodávajícím a kupujícím.
Prodávající má povinnost odevzdat kupujícímu předmět koupě. Kupující má povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou kupní cenu.
Náležitosti zápisu řeší zákon č. 256/2013 Sb., katastrální zákon spolu s vyhláškou č. 357/2013 Sb., katastrální vyhláška.
Kupní smlouva – náležitosti:
- písemná podoba
- identifikace smluvních stran
- předmět převodu – přesné vymezení – pozemek parcelním číslem s uvedením názvu katastrálního území, ve kterém leží, a v případě, že jsou v katastrálním území pozemky vedeny ve dvou číselných řadách a jde o stavební parcelu, též údajem o této skutečnosti, podíl převodu; u budovy, která není součástí pozemku ani práva stavby, označením pozemku, na němž je postavena, číslem popisným nebo evidenčním a příslušností budovy k části obce, pokud je název části obce odlišný od názvu katastrálního území; u jednotky označením budovy, v níž je vymezena; u práva stavby onačením pozemku, na níž se zřizuje atd.
- kupní cena – vyjádřená v penězích nebo částkou, případně musí být sjednán způsob jejího určení (pozor – chyba ve slovním popise ceny může být důvodem zamítnutí návrhu)
- způsob úhrady kupní ceny
- podpisy účastníků – úředně ověřené – v případě, že ověřené podpisy chybí, musí ten, kdo zápis navrhuje, prokázat jejich pravost
- prohlášení o případných vadách a ujednání o možnosti odstoupit od smlouvy
Čtěte: Datování a podepisování smluv – je to důležité?
Pozor – zveřejňování smluv
Některé právní subjekty, například obce, státní příspěvkové organizace, pojišťovny, státní podniky a podobně mají povinnost za zákonem daných podmínek zveřejňovat smlouvy v registru smluv! Více zde: Registr smluv – kdo má povinnost zveřejňovat?