V určitých případech je možné podnikat, aniž bychom potřebovali živnostenské oprávnění. Přesto je nutné dbát povinností jako bychom bylo OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou). Které to jsou a jak to probíhá?
Které činnosti jako OSVČ nevyžadují živnostenské oprávnění
Na to nám odpoví § 7 zákona č. 586/1992 Sb., zákon ČNR o daních z příjmů:
Příjmy ze samostatné činnosti |
(1) Příjmem ze samostatné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 7, je
|
(2) Příjmem ze samostatné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 7, je dále
|
Povinnosti
Přesto ale z této činnosti máme příjem, proto je nutné splnit některé povinnosti. Tedy uchovávat faktury a doklady, provést registraci například na obci, pokud podnikáme v zemědělské výrobě či lesním a vodním hospodářství (žádost o zápis do Evidence zemědělských podnikatelů podle zákona č. 252/1997 Sb., zákon o zemědělství, pak se podniká podle osvědčení o zápisu do evidence zemědělského podnikatele), nebo řešit autorské honoráře, pak jsou zde také nezávislá povolání, která nelze zařadit ani pod živnost nebo podnikání (typicky herec, hudebník, spisovatel atd.), případně zjistit, zda nespadáme pod zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Samozřejmě vždy individuálně. Protože u některých činností lze snadno zjistit, že živnost může být výhodnější – třeba při uplatňování výdajových paušálů.
Čtěte: Rozdíly mezi nemocenským a důchodovým pojištěním – OSVČ
Druhy živností – koncesované nebo ohlašovací?
foto / archiv LNR