Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Přišel vám návrh kupní smlouvy? Řešíte exekuce, insolvenci, hrozí vám vyvlastnění? Toto jsou příklady, kdy využijete znalecký posudek k ocenění nemovitosti. V některých případech si jej musíte pořídit sami, někdy zákon vyžaduje, abyste ho k právnímu úkonu dostali. Jak je to se znaleckými posudky k nemovitostem?
Znalecký posudek – cena nemovitosti
Posudek je nejběžnější dokument, který využijete při oceňování nemovitosti. Jedná se o podklad, který zpracovává odborník (znalec, znalecká kancelář nebo znalecký ústav), má určité předepsané náležitosti a vyžaduje také odborné znalosti.
Pro platby daně z nabytí nemovitostí byl do troku 2014 povinný. V současné době již povinný není, vyžadují ho však určité konkrétní situace.
Kdy je nutný znalecký posudek
- Soudní řízení – pokud je jedním z předmětů řízení nemovitost, je nutný znalecký posudek. Ve většině případů jeho vypracování nařizuje soud. Stává se podkladem k hodnocení důkazů. Využije se v různých typech řízení – občanské, trestní, správní a jiné. Typicky u rozvodu, u dědického řízení, při řešení spoluvlastnictví a podobně).
- Exekuční nebo insolvenční řízení – zde stanovuje cenu nemovitosti pro prodej nebo dražbu. TIP NA ČLÁNEK: Je možné koupit nemovitost v exekuci?
- Vyvlastňovací řízení – je povinný dle zákona č. 184/2006 Sb., o vyvlastnění, dle něj se stanoví náhrada za vyvlastnění. Znalecký posudek se vyhotovuje na žádost vyvlastňovaného, nebo vyvlastnitele – když s tím vyvlastňovaný souhlasil. Pokud nedojde k vypracování znaleckého posudku tak ani tak, pak jeho zpracování nařizuje vyvlastňovací úřad (vyvlastnitel hradí náklady).
Čtěte: Vyvlastnění – některá specifika
- Ocenění nepeněžitého vkladu – pokud se jedná o vklad nemovitosti do společnosti. Posudek vyžaduje zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích.
- Fúze společností – v takovém případě se jedná o znaleckou zprávu o fúzi.
Čtěte: Trvalý pobyt v nájmu a riziko exekuce
Čtěte: Jak si potvrdit beudlužnost
A jak je to s oceněním? Může být posudek od jednoho znalce pokaždé na jinou cenu? Ano, více zde: Cena obvyklá, zjištěná a tržní – jaké jsou rozdíly?
foto / archiv LNR