Návrh na vklad do katastru nemovitostí je zásadní formulář, když potřebujete zavkladovat nějakou nemovitost, nebo měnit vlastnické vztahy a jiná práva k pozemkům či stavbám.
Kdy se návrh na vklad využívá
- při prodeji / nebo koupi nemovitosti
- pro změnu vlastnictví (dar, dědictví atd.)
- při zápisu věcných břemen
- pro zahájení řízení pro jinou změnu nebo zánik práv
Kdo podává návrh na vklad?
Pokud se nejedná o složitou situaci (kdy je vhodné využít pomoc odborníků – třeba právníků), tak si s návrhem na vklad do katastru nemovitostí poradíte i sami. Listinný formulář si můžete vyzvednout na kterékoli pobočce katastrálního úřadu nebo jej jednoduše vyplnit online (cuk.cz).
Více zde: Dokážete sami vyplnit a podat návrh na vklad nemovitosti? Ano!
Běžně tedy návrh na vklad mohou podat fyzické či právnické osoby. A je celkem jedno, v jakém jsou postavení. Může to být třeba člověk, který prodává nebo kupuje nemovitost, obdarovaný nebo darující. Návrh za vás může podat třeba realitní kancelář, zmocněnec a tak podobně. Pokud se jedná o jednu nemovitost, kterou například nabývá současně více majitelů, mohou podat návrh společně i zvlášť. Společné řízení je ale nejen rychlejší, ale i levnější.
Návrh na vklad do katastru cena
Poplatek za podaný návrh je v současnosti 2000 Kč.
Kde je možné návrh na vklad do katastru podat?
Příslušnost konkrétního katastrálního úřadu udává katastrální území, na kterém se nemovitost nachází. Pokud se jedná o nemovitosti na více katastrálních úřadech, je možné podat návrh dohromady. Ovšem pokud se jedná o více katastrálních území, která spadají pod různá katastrální pracoviště, je třeba podat návrh více – pro každé pracoviště. Na to je třeba myslet u podpisu listin (třeba kupní smlouvy) a případně zajistit více originálů smluv nebo si nechat udělat úředně ověřenou kopii. Na katastrální úřady se podávají originály listin s úředně ověřenými popisy.
Jak na návrh do katastru nemovitostí
Podrobné informace si můžete přečíst zde.
Na webu aplikace si můžete návrh vyplnit ve zjednodušeném či v úplném scénáři.
Rozdíl je v tom, že zjednodušený scénář obsahuje přednastavené možnosti pro základní situace, jako je koupě, směna, darování nemovitostí či zřízení věcného břemena. Oproti tomu pak úplný scénář nabízí všechny možnosti a je proto vhodnější pro náročnější vkladování.
Co návrh obsahuje?
- označení nemovitosti
- přehled účastníků
- druh práva, které se zakládá, mění nebo ruší
- podkladové listiny na jejichž základě k navrženým skutečnostem dochází