Problematika a nástrahy podnikání při zaměstnání – založení e-shopu

Problematika a nástrahy podnikání při zaměstnání – založení e-shopu

Přemýšlíte nad tím, že byste si založili vlastní e-shop, ale kvůli nejistotě výdělku a vůbec úspěšnosti tohoto podnikání nechcete opustit své současné místo? Spoustě lidí zbývá i po pracovní době hodně času, kdy se mohou věnovat vlastním aktivitám a přivýdělek na internetu patří mezi momentálně hodně oblíbené. To založení vlastního e-shopu splňuje a je v podstatě jedno, čím se na něm budete zabývat. Jak na to tedy? Podnikání při zaměstnání – založení e-shopu.

Zvládnete vůbec založit vlastní e-shop?

Založit si v dnešní době opravdu funkční e-shop nemusí být žádný problém. Zvlášť když natrefíte na poskytovatele, který nabízí předpřipravený systém a propracovaný snadno obslužný obchod za velmi rozumné peníze. A to včetně poradenství a základních rad, jak snadno a také legislativně správně své podnikání rozjet. Jako nabízí například eshop-rychle.cz. Zde si můžete vyzkoušet, jak vám zvolený e-shop bude sedět, a to na 14 dní zdarma. I za tuto krátkou dobu se můžete stát plnohodnotným majitelem fungující e-shopu. Rychle a snadno to prostě fakt jde.

SOUVISEJÍCÍ: Zvládnete provozovat e-shop při zaměstnání?

S jakou problematikou se můžete při založení e-shopu setkat?

Podnikat můžete na základě nějakého oprávnění. Tím většinou bývá volba podnikání na živnostenský list nebo založení obchodní korporace (běžně například s.r.o.).

Co si zvolit? Základní rozlišení nabízí vlastně sám účel vašeho podnikání. Pokud se budete zabývat prodejem drobného množství zboží, vlastními výrobky a podobně, pak se více vyplatí živnostenský list. Při podnikání na ŽL ručíte celým svým majetkem, ale riziko se odvíjí od způsobu podnikání. Pokud čekáte, že přes váš e-shop proteče velké množství zboží za vysoké sumy, pak je lepší uvažovat o založení společnosti. I kvůli ručení, ale i pro „lepší“ status, které podnikání jménem společnosti může nabízet.


VÝHODY A NEVÝHODY OBOU DRUHŮ PODNIKÁNÍ POROVNEJTE ZDE


Zajímá vás, jak na živnost? Čtěte zde: Druhy živností – koncesované nebo ohlašovací?

Jak založit s.r.o. skutečně rychle? Čtěte zde: Začínáme s ready-made společností

Podnikání na hlavní činnost

Tím se stává podnikání ve chvíli, kdy nemáte jiné příjmy a vzniká vám tak povinnost hradit sociální a zdravotní pojištění. Pojištění je nutné platit od prvního měsíce, kdy s podnikáním začínáte, navíc musíte podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob (do 15 dní).

Podnikání na vedlejší činnost

Kdy je možné využívat podnikání na vedlejší činnost?

      • Když máte stálé zaměstnání, které zakládá účast na zdravotním a sociálním pojištění,
      • pobíráte řádný nebo předčasný důchod,
      • máte invalidní důchod,
      • máte nárok na rodičovský příspěvek, mateřskou nebo nemocenskou kvůli těhotenství a porodu z nemocenského pojištění zaměstnanců,
      • pečujete o dítě mladší 10 let závislé na péči jiné osoby ve stupni I, nebo o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II – IV, pokud jde o osobu blízkou nebo osobu žijící s vámi v domácnosti,
      • vykonáváte vojenskou službu,
      • nebo jste nezaopatřeným dítětem (do 26 let, pokud se připravujete na budoucí povolání).

TIP na článek: Co je obchodní model B2B a model B2C

Podnikání při zaměstnání – založení e-shopu – a co daně?

Jako neplátci DPH můžete využívat tzv. jednoduché účetnictví (evidence příjmů a výdajů) a také využívat tzv. paušální výdaje.

Neplátcem DPH se můžete dobrovolně stát pouze ve chvíli, kdy váš obrat za posledních 12 měsíců nepřesáhne 1 milion korun (od roku 2023 se limit mění na 2 miliony korun).

Pokud přesáhne, DPH platit musíte. Navíc plátcem DPH musíte být i ve chvíli, kdy poskytujete služby v rámci EU.

Někdy je výhodné být plátem DPH, i když sumy jednoho milionu nedsáhnete. A to například v situacích, kdy jsou vašimi koncovými zákazníkyfirmy a plátci DPH, kteří si DPH nebudou moci odečíst.

Více zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.


ZALOŽIT E-SHOP RYCHLE A SNADNO


Silniční daň

Když chcete auto využívat na podnikání, musíte platit i zálohy na tzv. silniční daň. Tu platíte za ty měsíce, ve kterých bylo auto pro samostatnou činnost použito. K silniční dani se registruje ten, kdo je uveden v technickém průkazu jako provozovatel auta. Ten podává daňové přiznání a platí silniční daň. U osobního vozu rozhoduje o výši daně zdvihový objem motoru.

POZOR

Novinka pro rok 2023 – silniční daň je částečně zrušena

Nově od 1. ledna 2023 se silniční daň za užívání osobních automobilů, autobusů a nákladních aut (do 12 tun) za účelem podnikání neplatí.

OSVČ vedlejší a daň z příjmů

Když jste zaměstnaní a navíc podnikáte, tak nežádáte svého zaměstnavatele o roční vyúčtování záloh na daň z příjmů. Pouze požádáte o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků a daňové přiznání si sami nebo s pomocí účetního či daňového poradce vyplníte a podáte.

Sociální pojištění vedlejší činnost

Povinnost platit sociální pojištění se odvíjí od toho, zda podnikáte na hlavní nebo vedlejší činnost. Pokud tedy jde o vedlejší, platíte zálohy na sociální pojištění, jen když jste měli v předchozím roce nějaký významnější zisk, nebo jste se k sociálnímu pojištění přihlásili dobrovolně. Pokud si jen přivyděláváte k zaměstnání, na mateřské nebo v důchodu, zálohy nemusíte platit.

Zdravotní pojištění vedlejší činnost

Obdobně nemusíte platit ani zdravotní pojištění. Přesněji: když jste zaměstnáni a své podnikání máte vedené jako vedlejší činnost, platíte pojistné na zdravotní pojištění z vyměřovacího základu, kterým je rozdíl příjmů a výdajů z podnikání. Když je tedy pojistné ze zaměstnání odvedeno alespoň z minimální mzdy, měsíční zálohy na pojistné se platit nemusí, a to ani v dalších letech.

foto / archiv LNR