Věcné břemeno – služebnost cesty patří mezi důležité právní pojmy (zákon č. 89/2012, Sb., občanský zákoník). Souvisí s právem zasáhnout do vlastnického vztahu k pozemku z důvodu zajištění výkonu vlastního práva užívání další věci. Zřízení takového věcného břemene je možné vždy pouze písemně – smlouvou (smlouva o zřízení služebnosti). Tato smlouva pak slouží jako podklad pro návrh na vklad břemene do katastru nemovitostí.
Nutností jsou úředně ověřené podpisy.
Co vymezuje toto věcné břemeno
Jedná se o stav, který umožňuje vlastníkovi jednoho pozemku (nazývaného služebný pozemek) využívat cestu, která vede přes jiný pozemek (dominantní pozemek). Služebnost cesty je pak prakticky založena na dohodě mezi vlastníky obou pozemků. V případě, kdy není dohoda možná, je možným řešením také stanovení soudem. Vlastník služebného pozemku má právo chodit po cestě nebo ji využívat pro dopravu lidskou silou. Může být zakládána i pro vozidla.
Služebnost cesty je upravena v občanském zákoníku. Podle zákona může být služebnost cesty nezbytná (kdy je cesta jediným přístupem k pozemku) nebo dohodnutá (typixky právě na základě dohody mezi vlastníky pozemků).
Čtěte: Věcná břemena – služebnost stezky, průhonu, cesty
Příkladovým vzorem takovéto smlouvy může být následující text. Pro jeho případné použití je však třeba brát v úvahu jeho obecnost a nutnost řešit individuální případy jeho dostatečnou úpravou na konkrétní situaci.
Čtěte: Věcná břemena – k čemu slouží, základní přehled
VZOR smlouvy o zřízení věcného břemene – služebnosti cesty:
Ke stažení zde: Vzor – smlouva o zrizeni sluzebnosti cesty