Ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Takové skončení pracovního poměru je pro zaměstnance i zaměstnavatele nejjednodušší, protože oběma poskytuje větší volnost. Zaměstnanec může ukončit práci když zjistí, že mu nevyhovuje, nesedí kolektiv, náplň nesplňuje jeho očekávání a podobně. Zaměstnavatel se může zaměstnance „zbavit“ pokud zjistí, že neplní nebo nezvládá zadané úkoly a podobně. Drobná omezení však najdeme i zde.
Výhoda pro obě strany
Očekávání a realita se nemusí vždy potkat. A je jedno, jestli jsme na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele. Zkušební doba je oblíbené ujednání, které je uzavíráno (nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce), aby bylo umožněné oběma stranám zjistit, že jsou si vzájemně přínosem. Zaměstnanci, aby měl prostor seznámit se s pracovištěm, zaučit se atd., zaměstnavateli, aby měl možnost zjistit, že je pro nabízené místo nový pracovník tím pravým kandidátem.
Zkušební dobu ošetřuje § 35 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Sjednání není povinné, ale pokud se zkušební doba sjedná, má svá pravidla:
- nesmí být delší než 3 po sobě jdoucí měsíce od vzniku pracovního poměru (u vedoucího pracovníka se jedná o 6 měsíců)
- sjednaná doba se nemůže dodatečně prodlužovat (vyjma celodenních překážek v práci, o které se doba prodlužuje)
- zkušební doba nesmí být delší než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru
- zkušební doba musí být sjednána písemně (jako součást pracovní smlouvy nebo zvlášť)
Ukončení pracovního poměru ve zkušební době
Zrušit pracovní poměr je možné z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu. Platí to pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Forma
§ 66 zákoníku práce vyžaduje písemnou formu ukončení a pracovní poměr pak skončí dnem doručením nebo jiným dnem, pokud je uvedeno v ukončení. Nejedná se ale o výpověď ani dohodu, jedná se vždy o „Zrušení pracovního poměru ve zkušební době“.
VZOR ze strany zaměstnance zde
Omezení
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. Ukončení tak může obdržet až od 15. dne pracovní neschopnosti, jinak se jedná o neplatnost. V případě, že nemoc bude trvat méně než zmíněné dva týdny, bude o tuto dobu zkušební doba také prodloužena.
foto / archiv LNR
- Ukončení pracovního poměru jen zákonem danými způsoby (1. díl)
- Dohoda – včetně VZORU (2. díl)
- Výpověď (3. díl)
- Okamžité zrušení pracovního poměru (4. díl)
- Uplynutí sjednané doby – doba určitá (6. díl)
- Ukončení (zánik) pracovního poměru smrtí zaměstnance (7. díl)