„Záludné“ otázky na pracovním pohovoru

„Záludné“ otázky na pracovním pohovoru

Dokonalá příprava na přijímací pohovor je opravdu základ. Pokud se někde uvolnilo nebo vytváří místo na pozici, která by mohla být tím pravým pro vás, vaši kariéru a uplatnění vašich zkušeností a dovedností, jistě si ji nebudete chtít nechat ujít. Ale musíte počítat s tím, že pozice zaujme víc uchazečů a získat ji nemusí být snadné. Proto opět otvíráme téma: „záludné“ otázky na pracovním pohovoru.

Proč opět? Protože jsem se tomuto témat v minulosti už několikrát věnovali. Například v článcích:

Časté otázky na pracovním pohovoru a jak se na ně připravit

Pracovní pohovor – co odpovědět na otázku: proč jste odešli ze své poslední práce?

Rad, jak se připravit na pracovní pohovor, není nikdy dost

Jak se připravit na online pohovor?

A pro velký úspěch a další dotazy, které jste pokládali, se pouštíme do širšího seriálu, kde odhalíme X záludných otázek na pracovním pohovoru. A taky jak se s nimi vypořádat.

Záludné otázky na pracovním pohovoru

Nemůžete předem vědět, na jakého člověka u přijímacího pohovoru natrefíte. Jestli bude plnit tabulkové podmínky zadání a formálně si odškrtávat otázku za otázkou, kterou vám položí. Nebo to bude člověk, který bude mít potřebu vás opravdu poznat a pohovor bude o něco volnější, ale zase málo předvídatelnější. Počítat proto musíte skoro s jakoukoli otázkou. Hlavním pravidlem je odpovídat, pokud možno pravdivě a bez emocí, současně se ale případně nebát dát najevo, že je vám nějaká otázka vyloženě nepříjemná a že na ni třeba odpovědět ani nechcete.

OTÁZKA: Řekněte mi něco o sobě

Na tuto otázku se určitě připravte. Cílem tazatele samozřejmě není zjistit o vás všechno z vašeho soukromí, ale spíš to, jestli máte nějaké zkušenosti, které se vztahují k dané práci. Určitě je dobré na sebe prozradit něco zajímavého. Ale jinak se spíš soustřeďte na to, že jde o pracovní pohovor, a proto téma směřujte tímto směrem.

  • Zaměření – pokud máte nějaké zkušenosti se stejnou nebo podobnou pozicí, vzpomeňte si na ty, které jsou opravdu relevantní. Zdůrazněte také vlastnosti a dovednosti. Například jste dobří v komunikaci, rádi navazujete kontakt s lidmi. Měli jste vždy úspěchy ve vztazích s klienty, na sobě si ceníte toho, že vždy dodržujete dané termíny atd.
  • Příběh – připravte si odpověď formou příběhu. Například: „Poslední čtyři roky jsem pracoval v zákaznických službách. Díky tomu jsem prohloubil své zkušenosti s vyřizováním příchozích hovorů, zařizoval jsem objednávky, reklamace a další potřebné služby. Tento typ práce mě velmi baví, je to příležitost, jak být užitečný. Několikrát se mi povedlo navázat významnější vztahy, které vedly k dalším obchodním příležitostem firmy. Zakládám si na dotahování věcí do konce, všímám si detailů.“
  • Přirozenost – i když budete mít odpověď připravenou, snažte se, aby vyzněla naprosto přirozeně. Prostě se ji neučte nazpaměť.

OTÁZKA: Jaké jsou vaše silné stránky?

Tato otázka se zdá být jednoduchá. Prostě si vybavte všechny dovednosti a talent, který by vás mohl odlišit od jiných uchazečů nebo zdůraznit to, jak jste vhodní na danou pozici. Je to možnost se před zaměstnavatelem tak trošku předvést a zaujmout.

Ale i tuto otázku si předem promyslete. Je to vlastně možnost udělat si takovou vlastní sebereflexi. Zamyslete se například nad tím, jakých úspěchů (a díky čemu) jste dosáhli v minulém zaměstnaní (nebo třeba v podnikání či ve škole, pokud jste čerstvý absolvent).

  • Sebevědomí – ve chvíli, kdy odpovídáte na nejrůznější otázky se snažte být sebevědomí. Přece jen propagujete sami sebe. Chce to dostatek jistoty, ale současně se vyhýbat zbytečným superlativům. Pravděpodobně nebude úplně správné říkat, že „jste tím nejlepším, na koho natrefili“.
  • Konkrétní příklad – pokud to jde, můžete si vypomoci nějakým příkladem. Třeba: „Vyznám se v problematice ISO 9000. V minulé práci jsem pomáhal normy do firmy zavádět a úspěšně pak procházet certifikací. Díky tomu zvýšila firma svou konkurenceschopnost.“

OTÁZKA: Jaké jsou vaše slabé stránky?

Proč vlastně tuto otázku pokládat? Aby byl člověk trochu hnidopich a vrtal se ve slabinách jiných? Ale ne. Spíš jde o to, otevřít téma v oblasti, kde se uchazeč možná necítí úplně silný. Je to prostor k zamyšlení se nad vším, v čem je možné se zlepšovat, v jaké oblasti pokročit dál. Takže místo klasického „nemám žádné slabiny“ a podobně, je dobré odpovídat tak, že konkretizujete, v čem na sobě pracujete na zlepšení, co pro to děláte, jak se rozvíjíte a podobně.

V odpovědi na každou podobnou otázku by pro vás měl být průvodcem popis pozice, na kterou se hlásíte. Je dobré tak nějak zkoušet sladit své přednosti (a slabiny) s předpokládanými pracovními povinnostmi.

Co může být slabina, která se na pohovoru může stát vaší předností? Například: „Trávím mnohem více času než moji kolegové, abych vyladil požadavky zákazníka k jeho maximální spokojenosti.“ Nebo: „Dlouho se snažím věci promyslet, než navrhnu řešení.“

Proč se na pohovorech pokládají někdy až hodně tvrdé otázky? Důvodů může být hned několik. Náboráři si obvykle dobře uvědomují, že dokonalost není vrozená a každý na sobě musí pracovat. Jedním z důvodů je i to, aby zjistili, jak zvládáte reagovat pod tlakem i na těžké otázky a situace.

foto-grafika / archiv LNR


Napište nám...